Výskyt vody v břiše je ukazatelem vážného onemocnění, které je potřeba identifikovat a začít léčit. Odborný název výskytu vody v břiše je ascites.

Příznaky výskytu vody v břiše

  • zácpa
  • vyklenutí břicha, někdy až jako buben
  • vyhlazení pupeční jizvy
  • zvýrazněné podkožní břišní žilky

Diagnostika vody v břiše

Nejprve u lékaře proběhne vyšetření pohmatem a poklepem. Vždy je nutné provést ultrazvuké vyšetření břicha, které je bez jakýchkoliv rizik a komplikací. Na pohmatové a poklepové vyšetření totiž nejde plně spolehnout. V některých případech je vody v břiše relativně málo a nejde tímto způsobem objevit. Jindy se může zaměnit s uloženými tuky způsobenými obezitou. Pokud se voda v břiše opravdu vyskytuje, obvykle se injekční jehlou odebere vzorek z břišní dutiny a odešle se do laboratoře na rozbor. V určitých situacích je nutné provést CT vyšetření nebo rentgen břicha.

Léčba při výskytu vody v břišní dutině

Základem by měla být léčba choroby, která vodu v břiše způsobila. Vzhledem k tomu, že někdy to není možné, je vhodné se zaměřit na úlevu pacientovi. Snížení vody v těle podporuje podávání diuretik. Pokud se jedná o výskyt bakterií, podávají se antibiotika. Vodu v břiše je možné i vypustit za pomoci injekční jehly. Ovšem pokud není vyřešena příčina, objeví se v břišní dutině postupně znovu.

Diagnostika a léčba vody v břiše je velmi důležitá nejenom z důvodu, že se musí odhalit její příčina a tento zdroj vody v břiše by se měl léčit. Svoji roli může hrát i to, že některé zdroje uvádějí, že v extrémním případě, kdy došlo k hromadění vody v břiše a postižený to nikterak neřešil, došlo k prasknutí břicha.

Možné příčiny vzniku vody v břiše

Nádory v břišní dutině

Nádorové bujení může sekretovat tekutinu do břišní dutiny. Relativně často se tato situace vyskytuje u rakoviny vaječníků. Nádor se musí odstranit.

Zánět břišní dutiny

Mezi nejčastější záněty patří zánět pobřišnice, který může vniknout z různých příčin. Zánět pobřišnice je nutné co nejrychleji léčit, jinak může dojít k ohrožení na životě. Při zánětu pobřišnice se většinou podávají antibiotika.

Nedostatek bílkovin v krvi

Nedostatek bílkovin v krvi má na svědomí různé otoky včetně vzniku vody v břiše. Důvodem je skutečnost, že bílkovina váže vodu v žilách. Bílkovina může například odcházet do moči nebo je její absence důsledkem podvýživy.

Hromadění krve v portální žíle

Takzvaná portální hypertenze může způsobit vznik tekutiny v břišní dutině díky hromadění krve. Krev se začne filtrovat do břišní dutiny, protože nemá kam téct. Vznik portální hypertnezce nejčastěji způsobí například nádory, cirhóza jater, srdeční selhání nebo různé cévní problémy a onemocnění.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,
  1. Dagmar says:

    Je to 5.let co zjistili manželovi cirhózu jater, bohužel ne z alkoholu , ale jako genetickou vadu. Nyní přestávají fungovat obě portální žíly a má stále větší ascites a mám pocit , že si s tím ani lékaři v IKEM neví rady. Mám z toho pocit beznaděje.
    Prosím , kdo ví o nějaké možnosti dejte vědět. Budu moc ráda za každou malou radu. Děkuji.

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>