Bylinky mají zázračnou moc a tak není žádným překvapením, že také játrům může bylinná léčba pomáhat. Samozřejmě to neznamená, že byste měli ignorovat klasickou medicínu nebo že se přestanete léčit u vašeho lékaře! Bylinky nejlépe fungují jako doplňková a podpůrná léčba. Navíc pokud trpíte jakýmkoliv onemocněním, měli byste každou bylinku, kterou hodláte užívat, konzultovat s lékařem.

Výborné bylinky na játra

Ostropestřec mariánský

Semena ostropestřece obsahují sloučeniny nazývané silymarin. Ty dokážou podporovat činnost a regeneraci jater. Také játra chrání před poškozením. Z toho důvodu se ostropestřec stal jednou z nejdůležitějších bylin při jaterních obtížích. Jistě není náhoda, že výtažek z ostropestřece vyrábějí farmaceutické společnosti ve formě tablet. Ze známých chorob jater může ostropestřec najít uplatnění při cirhóze jater, infekční mononukleóze nebo hepatitidě.

Smetanka lékařské

Smetanka lékařská, známá spíše jako pampeliška, se uplatní při podpoře a regeneraci jater. Konkrétně se v tomto případě využívá její kořen. Dále pomáhá při různých obtížích se žlučníkem a žlučovody.

Dvojzubec trojdílný

Jeho lidový název zní dvouzubka nebo svinivečka. Pomáhá při jaterních a žlučníkových obtížích. Svoje uplatnění má také u ledvinových a slinivkových chorob, ekzémech a při tvorbě lupů.

Lnice květel

Tato rostlina má široké pole působnosti. V oblasti jater působí podpůrným způsobem. Její vlastnosti můžeme dále použít pro tlumení křečí a bolestí u Crohnovy choroby, pomáhá při žloutence, chronické zácpě nebo hemeroidech. Při vnějším užití má příznivý vliv na cévní problémy a bércové vředy.

Kustovnice čínská (Goji)

Plody kustovnice jsou v našich krajích nejvíce doporučovány ke konzumaci pro svůj obsah vitaminu C. Ovšem již málokdo ví, že kustovnice obsahuje sloučeninu betain, kterou játra potřebují k výrobě cholinu. Cholin mimo jiné brání ztučnění jater. Kustovnice navíc zlepšuje zrak.

Čekanka obecná

U čekanky se sbírá nať, květ i kořen. Právě kořen nás bude zajímat, protože se používá při podpoře činnosti a regeneraci jater. Může pomáhat i proti bolesti jater. Čekanka podporuje odtok a produkci žluče a funkci trávení. Zapomenout nesmíme ani na její močopudné působení.

Bylinky při nemocech jater můžete využít různorodým způsobem. Pokud jste pohodlní, shánějte se po přírodních doplňcích, které jsou nejčastěji ve formě tabletek. Ty prostě několikrát denně polknete. Další možností jsou čaje z konkrétní bylinky. Ty musíte každý den vařit a vypít. Stejný postup je u jaterních směsí, které se buď prodávají jako hotové, dokonce jako jednotlivé sáčky v balení. Nákup i příprava je o to jednodušší. Další alternativou je nechat si doporučit, případně rovnou namíchat bylinnou čajovou směs na vaše problémy s játry přímo od zkušeného bylinkáře.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>