Cholestáza je onemocnění, při kterém dochází k poruše a tvorbě vylučování žluči. Žluč se nedostává v dostatečném nebo žádném množství do dvanáctníku. Důsledkem je zvyšování hladiny bilirubinu. Dochází také k úpornému svědění, což je způsobováno zadržením žlučových kyselin. Cholestáza se rozděluje na extrahepatální a intrahepatální.

Příznaky cholestázy

 • únava
 • mastná, světlá a objemná stolice
 • šeroslepost ( nedostatek vitaminu A)
 • poruchy koagulace (nedostatek vitaminu K)
 • tmavá moč
 • snížená imunita
 • poruchy ledvin
 • poruchy cév
 • svědění kůže
 • zhoršené hojení ran
 • osteoporóza

Důsledky problémů s vitaminy jsou způsobeny tím, že cholestáza zhoršuje vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích. Konkrétně se jedná o vitaminy A, D, E a K.

Možné příčiny cholestázy

U extrahepatální cholestázy jsou nejčastější příčinou žlučové konkrementy nebo různé choroby velkých žlučovodů. U intrahepatální cholestázy se porucha soustředí do drobnějších žlučovodů nebo hepatocytů. Jmenovat můžeme například sklerotizující cholangoitidu, akutní alkoholickou hepatitidu, primární biliární cirhózu nebo genetickou progresivní familiární cholestázu. Vliv můžou mít i různé druhy léků. Známé jsou některé druhy antikoncepce, ale i některá antibiotika.

Diagnostika cholestázy

Standardem diagnostiky jsou celkové laboratorní testy se zaměřením na stav jater a jejich funkci. Vyšetřující lékař by měl rozlišit, o jakou cholestázu se jedná. Zda jde o extrahepatální nebo intrahepatální. V případě extrahepatální cholestázy se provádí ultrazvuk břicha, případně CT vyšetření nebo vyšetření ERCP. U intrahepatální cholestázy má velký význam celková anamnéza pacienta. Pokud je cholestáza nejasná, může její původ prokázat i biopsie jater, která zvyšuje pravděpodobnost na odhalení patologie.

U cholestázy je zvýšený konjugovaný bilirubin, který se vyskytuje také v moči. Dále je zvýšená aktivita ALP a GMT, jakož i cholesterolu.

Léčba cholestázy

Pokud došlo k zneprůchodnění žlučových cest, je nutné co nejrychlejší zprůchodnění průtoku žluče. K tomu může posloužit ERCP nebo chirurgický zákrok. Chirurgické řešení se volí také v případě, že za problémy je odpovědný nějaký druh nádorového onemocnění nebo vytvořená cysta.

V případě, že se jedná o chronickou cholestázu, tak je důležitý jídelníček s obsahem bílkovin. Obvykle se také podávají vitaminy rozpustné v tucích. Velmi důležité je doplňovat vápník jako nezbytná prevence proti vzniku osteoporózy. Pokud je součástí zdravotních problémů svědění, což bývá poměrně často, je nutná léčba se snahou o zmírnění a potlačení svědění. Obvykle dobře účinkuje pryskyřice cholestyramin. Dále se předepisují antihistaminika, které vedle účinku proti svědění mají mírný sedativní efekt.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>