Cysty na játrech se v poslední době objevují čím dál častěji. Podle domněnky lékařů se ovšem nejedná o nějaký zhoršený stav jater dnešní civilizace. Může to být důsledek kvalitnější diagnostiky a častějších vyšetření. Cysta na játrech může, ale také nemusí postiženému komplikovat život. Záleží na jejím umístění, příčině a v některých případech i četnosti, protože na játrech může být cyst vícero.

Nejčastější příznaky cysty na játrech

Druhy cyst

Parazitární cysty

Nejčastěji se jedná o cysty způsobené parazity Echinococcus granulosus (jedná se o poměrně velké cysty, které jsou vyplněné tekutinou) nebo Echinococcus multilocularis. Postižený má pocit plného podbřišku. Při vyšetření může být hmatatelný tumor. Řešením je operační odstranění cysty nebo dokonce části jater. Pokud dojde při zákroku ke kontaminaci břišní dutiny, může se cysta objevit znovu.

Solitární cysta

Původ jejího vzniku doposud není jasný. Problémem můžou být bolesti břicha, trávící obtíže nebo rostoucí objem břicha. Pokud se cysta zvětšuje, může začít utlačovat ostatní orgány. K lékařskému zákroku dochází pouze pokud solitární cysta činí nějaké problémy. Může dojít například ke sklerotizaci cysty nebo jejímu chirugickému odstranění.

Polycystická cysta

Jedná se o dědičné onemocnění, které se vyznačuje abnormalitou chromozomu 16, řídčeji chromozomu 4. Polycystóza je provázena výskytem cyst na dalších orgánech. Obvykle se jedná o slezinu, slinivku, ledviny nebo dělohu. Léčba je spíše neustálým řešením důsledků výskytu cyst. Může se vyskytnout nutnost transplantace jater nebo ledvin.

Cysty v choledochu

Mezi projevy cysty v choledochu najdeme horečku, vznik žloutenky nebo bolest v epigastriu. Řešením je chirurgické odstranění cysty i v případě, že nečiní žádné obtíže. Důvodem je prevence proti vzniku nádoru.

Traumatické cysty

Lékaři předpokládají, že tyto cysty vznikají jaké důsledek krvácení v játrech. Mezi problémy, které můžou způsobit, patří: bolesti břicha, nechutenství, zvětšování břicha, riziko jejich prasknutí. Řešení je chirurgickým zákrokem.

Cystadenomy

Cysty, jejichž vznik je nejčastěji spojován se žlučovody. Zasáhnout můžou ale i játra a žlučník. Nejčastějším projevem je bolest v pravém epigastriu. Řešení je znovu chirurgické, ale velmi často dochází k opakování vzniku cystadenomu.

Existuje ještě několik druhů cyst, které se projevují různorodým zůsobem. Vždy je velmi důležité, zda cysta způsobuje problémy a jaké. Podle toho se přikročí k řešení nebo se pouze sledují. Některé cysty zvyšují riziko nádorového onemocnění nebo různých zdravotních komplikací. Diagnostika cysty je nejčastěji provedena ultrazvukem, rentgenem, CT vyšetřením a někdy je nutná punkce.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>