EB virus patří do skupiny herpes virů. Celým jménem zní virus Epstein – Barrové. Ovšem vedle zkratky EB virus existuje i označení EBV. Lékařské statistiky odhadují, že EB virus má v těle téměř devadesát procent lidské populace. Virus byl objeven v padesátých letech minulého století. Svůj název získal po svých objevitelích – Dr. Michael Epstein a jeho spolupracovnice Yvonne Baarová.

EB virus se šíří slinami a kapénkovou infekcí. Nakazit se můžete také pohlavním stykem nebo krví, případně při transplantaci.

Životní cyklus EB viru

Virus Epstein – Baarové má dvě fáze života. Jedná se o fázi latentní a fázi lytickou. Během latentí fáze může virus přežívat v lidském organismu mnoho let. Virus dostane svoji DNA do genetické výbavy buňky a ta začne prokazovat změny na svém povrchu. Tento stav bohužel může vyvolat mimo jiné i vznik nádorového bujení. V lytické fázi EB viru dochází k jeho replikaci a šíření.

Choroby související s EB virem

Infekční mononukleóza

Virové infekční onemocnění, které se projevuje horečkami, otokem lymfatických uzlin v oblasti krku, pod čelistí, v okolí třísel a podpaží. Typická je i bolest v krku doprovázená velkou únavou a bolestmi v pravém podžebří. Léčba probíhá ambulantně hlavně klidovým režimem. U těžkých případů je nutná hospitalizace a trvalý lékařský dozor.

Chronická aktivní infekce

K tomuto onemocnění dochází většinou v případě, kdy se opakovaně vrací příznaky infekční mononukleózy, ze které se vlastně k chronické aktivní infekci rozvinulo. To hrozí zejména u pacientů s vrozenou poruchou imunity.

Rakovina

Je zjištěno, že virová EB infekce byla přítomna vždy u rakoviny lymfatických uzlin. Vědecký výzkum se sice neustále vyvíjí, ale aktuálně se vědci přiklánějí k názoru, že EB virus sice přispívá ke vzniku rakoviny, ale současně se musí přidat ještě další faktory, aby k růstu nádoru došlo.

Autoimunitní choroby

Mezi autoimunitní onemocnění řadíme například roztroušenou sklerózu, lupus, lupénku nebo Crohnovu chorobu. V případě EB viru se uvádí, že patří mezi spouštěče těchto chorob. Není ovšem primární příčinou, ale jednou z mnoha. Mezi úvahy patří i to, že EB virová infekce způsobí disharmonii imunitního systému a ten pak v souladu s dalšími faktory spustí některé autoimunitní onemocnění.

Jak vidíte, virus Epstein – Baarové patří mezi významné herpes viry, které můžou podstatným způsobem ovlivnit náš život a zdraví. Jak je patrné z předchozího textu, tak nejdůležitější je zdravý a silný imunitní systém. K němu (nejen) přispívá zdravý jídelníček a zdravý životní styl. Pokud již onemocníte například infekční mononukleózou, což je nejčastější vliv EB viru, striktně dodržujte všechny doporučení lékařů, abyste se co nejdříve uzdravili a nedali EB viru šanci k nějakému dalšímu destruktivnímu vlivu na váš organismus.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>