Hemangiom je označení pro nezhoubný nádor krevních cév. Lékaři uvádějí, že hemangiomy jsou velmi časté. Hemangiomy můžou být viditelné na povrchu těla nebo se můžou ukrývat uvnitř těla. Hemangiomy jsou buď vrozené nebo se můžou vytvořit v průběhu života. Některé hemangiomy, zejména ty z útlého dětství, se naopak můžou ztratit, znovu hlavně v dětském věku.

Současná věda neví, z čeho hemangiomy vznikají a co způsobuje jejich nárůst. Přesto se předpokládá, že se částečně jedná o genetické dispozice. Spekuluje se také o tom, že se kožní hemangiomy tvoří na místech těla, které byly dlouho vystaveny slunečním paprskům.

Hemangiom jde poměrně snadno rozpoznat, protože pokud se vytvoří na kůži, tak se jedná o skvrnu či útvar, přesněji shluk vlásečnic, které mají červenorůžovou barvu. Útvar může mít různou velikost, od nepatrného a okem sotva viditelného až po plochu mnoha centimetrů čtverečních, někdy i více.

Hemangiom jater

Jak již bylo uvedeno, hemangiomy vznikají nejenom na povrchu těla, ale i v jeho nitru, konkrétně na orgánech. Relativně často se hemangiom vytvoří na játrech. Pokud je vám diagnostikován hemangiom jater, většinou se nemusíte děsit. Zařadili jste se do pětiprocentní skupiny postižených, kterým tento útvar současná medicína odhalila. Ve většině případů se jedná o nález, který nepotřebuje žádné řešení, s výjimkou pravidelných kontrol. Tyto kontroly jsou velmi důležité, protože hemangiom se může začít zvětšovat.

V takovém případě většinou dochází k operativnímu řešení, protože rostoucí hemangiom by mohl začít omezovat činnost jater nebo utlačovat jiné orgány. Operativní řešení je indikováno také tehdy, pokud hemangiom hrozí prasknutím. To je totiž další nezanedbatelné riziko hemangiomu. Konkrétně se jedná o krvácení. Protože se vlastně jedná o shluk cév, tak jimi protéká krev. Pokud dojde k poškození hemangiomu, může začít krvácet. U hemangiomu je zastavení krvácení náročné a v extrémním případě by dokonce mohlo dojít k vykrvácení.

Dalším rizikem je vytvoření hemangiomu na důležitém orgánu nebo části těla. Zejména hemangiom na mozku a jeho případný růst může postiženého ohrožovat na životě, navzdory tomu, že není zhoubný. V podobném duchu může být nebezpečný rostoucí hemangiom na sliznicích zažívacího traktu nebo na oku.

Kožní hemangiomy lze odstranit za pomoci laserového paprsku v dermatologickém centru. Laser většinou nezanechá žádnou jizvu, pokud se tedy jedná o malinký útvar.

Diagnostika hemangiomu

Hemangiom jater a dalších orgánů nejčastěji odhalí ultrazvukové vyšetření, magnetická rezonance nebo CT vyšetření. Pokud se jedná o kožní a viditelné hemangiomy, obvykle postačí vyšetření zrakem nebo dermatoskopem.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>