Infekční mononukleóza je onemocnění, které se šíří virovou infekcí. Statistiky ukazují, že nejčastějším zdrojem nákazy je virus Epstein – Barrové, takzvaný EB virus. Jedná se o herpetický virus.

K infekci dochází nejvíce skrze přenos slin. Rizikové je tedy líbání, pití ze stejné láhve nebo hrnku, kouření společné cigarety apod.. K nákaze ovšem může dojít i prostřednictvím kapénkové infekce, i když se jedná o malé procento vzniku mononukleózy tímto způsobem.

Příznaky infekční mononukleózy

• velká únava
  • bolest v krku
  • zvětšené lymfatické uzliny (nejčastěji krční, pod čelistí, podpažní a tříselné)
  • vysoké horečky
  • bolest v pravém podžebří (důsledek zvětšení jater a sleziny)

V některých případech se zřídka objeví i červené flíčky nebo skvrny na těle. Opakem je průběh infekční mononukleózy bez zjevných příznaků a obtíží.

Diagnostika infekční mononukleózy

Chorobu jednoznačně potvrdí rozbory krve a jater. Laboratoř objeví větší počet bílých krvinek, které mají nestandardní tvar. Dále se provádí rozbor na protilátky EB viru. Je určitě zajímavé, že právě díky těmto protilátkám lze z krve zjistit prodělanou mononukleózu i za mnoho let. Současně se uvádí, že pokud někdo infekční mononukleózu již prodělal, neměl by se jí znovu nakazit. Organismus již má protilátky.

Léčba infekční mononukleózy

Pokud se jedná o lehký průběh nemoci, tak léčba probíhá ambulantně a postižený chodí na pravidelné kontroly k lékaři. V případě těžšího průběhu je nutná hospitalizace v nemocnici. Přesto na infekční mononukleózu nejsou žádné léky, protože antibiotika na viry nepůsobí. Ovšem pokud má nemocný vysoké teploty, tak se snižují antipyrotiky. Velmi důležitou součástí léčby je klidový režim, dostatečný spánek a odpočinek.

Doba léčby je tři až šest měsíců. První měsíc je postižený doma (případně částečně v nemocnici) a následující tři měsíce musí dodržovat jaterní dietu a omezit fyzickou aktivitu. Tři měsíce také trvá stabilizace jaterních a krevních testů.

Přestože se postižený po nějaké době může cítit relativně dobře a uzdravený, tak si musí uvědomit, že imunitní systém je po nějakou dobu oslabený a proto by se neměl vystavovat infekčnímu prostředí, námaze a prochladnutí alespoň po zmíněné tři měsíce.

Možné komplikace

Nemoc můžou provázet související komplikace. Mezi ně patří například protržení sleziny. To provází rychlé bušení srdce, bolest na levé straně břicha a namáhavé dýchání. Protržení sleziny je přímé ohrožení na životě a proto je nutné okamžitě vyhledat lékaře. Dalšími komplikacemi můžou být zánět srdečního svalu, postižení jater, zápal plic nebo ucpání horních dýchacích cest. Infekční mononukleózu se rozhodně nevyplatí podceňovat!