V případě jaterní encefalopatie se jedná o soubor psychických a neurologických příznaků. Ty se vyskytují u lidí, které postihlo selhání jater. Jaterní encefalopatie není nakažlivá, ale to neznamená, že by nebyla závažná. Vyskytuje se jak u akutního selhání jater, tak u chronického. U chronického selhání jater se jaterní encefalopatie vyskytuje nejčastěji v případě jaterní cirhózy.

Tato choroba je způsobena tím, že játra nedokážou z krve odstraňovat toxické látky a ty se v nich ukládají. Důsledkem tak může být nejenom selhání jater, ale také postižení mozku, ledvin nebo šíření infekcí.

Příznaky jaterní encefalopatie

Nejprve se u postiženého začne projevovat zapomnětlivost. Projevy můžou být doprovázeny poruchami spánku a spánkovým deficitem. Pacient má problém spát v noci a naopak usíná a vyžaduje spánek během dne. Rozvoj encefalopatie pokračuje poruchami myšlení a změnami osobnosti. Přicházejí problémy se psaním, s koordinací a třes. Pacient je dezorientován. Nakonec ho postihuje koma.

Diagnostika jaterní encefalopatie

Vzhledem k tomu, že je choroba důsledkem onemocnění jater, tak jaterní encefalopatií můžou trpět jen lidé, kteří mají nemocná játra. Mezi elementární vyšetřovací metody patří ultrazvuk jater a biopsie jater. Velmi důležitou roli hraje vyšetření krve. Provádějí se jaterní testy, standardní krevní obraz a měří se množství močoviny, amoniaku a elektrolytů. Důležité je také to, aby se provedlo CT vyšetření mozku nebo magnetická rezonance mozku. Jejich cílem je vyloučit krvácení do mozku. Krvácení do mozku totiž může být doprovodným jevem některého chronického onemocnění jater. Svoji roli hrají pomocná vyšetření. Mezi ně patří například schopnost spojit různě rozházená čísla, nakreslit hvězdu nebo další podobné metody ke kontrole koncentrace apod.. Za pomoci EEG a EP se vyšetří elektrická funkce mozku, která také pomůže při diagnostikování původu problémů. Při diagnostice je potřeba dát pozor na to, aby jaterní encefalopatie nebyla zaměněna s Wilsonovou chorobou, případně alkoholismem.

Léčba jaterní encefalopatie

Postižený je většinou hospitalizován a často rovnou umístěn na jednotku intenzivní péče. Podle jeho stavu může být na podpoře umělého dýchání a dostává umělou výživu. Jsou podávány antibiotika, která mají za účel snížit střevní mikroflóru. Některé druhy střevních bakterií totiž produkují amoniak. Podávají se větvené aminokyseliny, laktitol a laktulóza. Důležité je omezení příjmu bílkovin. Podle situace může být postižený jaterní encefalopatií indikován k transplantaci a zařazen na listinu čekatelů na transplantaci jater.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>