Ostropestřec mariánský patří mezi známé bylinky. Jeho lidový název je Kristova koruna nebo Mariánský bodlák. Latinsky se jmenuje Silybum marianum.

Ostropestřec miluje teplo a proto se objevuje hlavně ve Středozemí. Ovšem vzhledem k jeho účinkům a spotřebě se ve velkém pěstuje uměle na plantážích. Ostropestřec je navíc krásný bodlák, jehož majestátní výška, dosahující až dva metry, upoutá pozornost každého člověka. Přestože se mu v našich krajích příliš nedaří, můžete si ho vyzkoušet vypěstovat na zahradě.

Co ostropestřec obsahuje

  • cukry
  • tuky
  • bílkoviny
  • aminokyseliny
  • silice
  • hořčina
  • flavonolignany

Účinky ostropestřece

Vliv a působení této bylinky je opravdu významné. Hodně pomáhá při problémech s játry. Nejčastěji se uvádí pomoc a podpora u těchto jaterních chorob: žloutenka, cirhóza jater, zánět jater, ztučnění jater nebo infekční mononukleóza. Současně příznivě ovlivňuje obtíže se žlučníkem. Jeho užívání může mít význam při snižování zátěže jater při a po chemoterapii.

Mezi další jeho vliv patří pomoc při bolestech hlavy a depresích. V některých případech snižuje alergické reakce, odbourává kožní problémy a pomáhá při problémech s nízkým tlakem.

Produkty a způsoby využití ostropestřece

Mezi základní způsoby užití patří čaj z ostropestřece. Čaj se připravuje z plodů rostliny a může se popíjet v průběhu dne. Je možno si ho zakoupit buď jako samostatné plody a čaj si doma připravit, nebo se vyrábí čaj sypaný i porcovaný.

Dalším produktem je olej z ostropestřece. Ten se připravuje z lisovaných plodů byliny. Je vhodné, aby byl lisovaný za studena. Obvykle se užívají jedna až čtyři lžičky oleje denně. Více informací najdete přímo v návodu daného výrobku.

Tinktura z ostropestřece

Pro někoho je tinktura lépe snesitelná, než jiné produkty. U tinktury se obvykle užívá deset až dvacet kapek dvakrát až třikrát denně. Znovu platí doporučení sledovat návod k užívání.

Tablety z ostropestřece

Tablety jsou velmi jednoduchou formou, jak přijímat bylinné látky. Tablety se užívají jedna až několik vícekrát denně v závislosti na daném výrobku a vašich problémech.

Na úplný závěr textu o bylince – ostropestřeci na játra je potřeba si uvědomit, že úplným základem bylinné léčby jsou čaje. Proto čajová bylinná kůra bývá obvykle nejúčinnější, ale samozřejmě nejpracnější a je časově velmi náročná. Pravdou zůstává, že každý člověk je odlišný a proto v některých případech pomůže spíše jiná forma, než bylinný čaj. Zkrátka a dobře je nutné to vyzkoušet. Samostatnou kapitolou jsou cílené farmaceutické výrobky, které obvykle synteticky připraví léčebný produkt, nejčastěji tablety. V případě ostropestřece tyto produkty fungují a lékaři je běžně sami předepisují v případě, že je potřeba podpořit jaterní činnost nebo játra regenerovat. Pokud se rozhodnete pro bylinnou léčbu, konzultujte své rozhodnutí s ošetřujícím lékařem!

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>