Otoky kotníků rozhodně nepatří mezi řídká onemocnění. Právě naopak. Hlavním důvodem je fakt, že otoky kotníků může způsobovat velké množství chorob. Otoky kotníků jsou důsledkem hromadění tělní tekutiny v měkkých tkáních.

Jaké jsou projevy a příznaky otoků nohou

  • nateklé nohy a kotníky
  • pocit těžkých nohou
  • nepříjemné tlaky nebo tupá bolest v nohou a okolí kotníků
  • mravenčení a svědění dolních končetin včetně okolí kotníků
  • křeče v okolí kotníků a lýtkách

Některé nemoci a problémy způsobující otoky kotníků

Žloutenka

Žloutenka nebo-li hepatitida zatěžuje a ohrožuje jaterní činnost. Právě játra a jejich choroby patří do skupiny zdrojů způsobujících otoky kotníků. Pokud se nakazíte žloutenkou, objeví se problémy se zažíváním, bolesti a zvětšení jater, horečky, únava nebo nechutenství. Nakazit se můžete špatnou hygienou a kontaminovanými potravinami a vodou (žloutenky typu A a žloutenka typu E) nebo krví a tělními tekutinami (žloutenka typu B a žloutenka typu C).

Vedle žloutenky může otoky kotníků způsobit i jiné jaterní onemocnění. Jmenovat lze například cirhózu jater, rakovinu jater nebo infekční mononukleózu.

Nedostatek vitaminu B1

Jakmile lidskému organismu chybí některý vitamin nebo minerál, je to špatně a dříve nebo později se objeví zdravotní obtíže. U nedostatku vitaminu B1 se objevují otoky nohou, podrážděnost, poruchy srdeční činnosti, úbytek a ochabování svalů nebo únava.

Cévní problémy dolních končetin

Může se jednat o klasický zánět cév, o vytvořenou cévní sraženinu nebo křečové žíly. U všech těchto obtíží se objevuje otok kotníků, brnění a mravenčení končetin, problémy s oběhem krve v končetinách a mnoho dalších specifických obtíží podle konkrétního postižení.

Selhání ledvin

Ledviny čistí a filtrují krev a pokud selhávají, začnou se v těle hromadit odpadní látky. Důsledkem jsou různé otoky, bolesti hlavy, únava a nechutenství. Selhání ledvin nemusí být jedinou chorobou z oblasti ledvinových onemocnění, které způsobí otoky kotníků. Může se jednat i o jiné závažné nemoci, včetně rakoviny ledvin nebo těžkého zánětu ledvin.

Snížená funkce štítné žlázy

U snížené funkce tvoří štítná žláza menší počet hormonů, než by měla. To se projevuje otoky v celém těle včetně kotníků, zimomřivostí, nadměrnou spavostí, únavou, zvýšením tělesné váhy nebo chrapotem.

Nadbytek sodíku (přesolování)

Příčinou je přílišná konzumace slaných potravin, včetně těch na první pohled skrytých nepřesolovaných, jako jsou konzervy nebo uzeniny. Tento problém můžou způsobit také kortikoidy. Důsledkem je vysoký krevní tlak, problémy s ledvinami a játry, různé otoky a přírůstek tělesné váhy.

Mezi další choroby způsobující otoky patří bércový vřed, kardiomyopatie, lymfodém nebo vysoký krevní tlak.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>