Rakovina jater postihuje rok od roku více lidí. V případě jater se přitom jedná o velmi důležitý orgán. Játra zpracovávají a skladují živiny potřebné pro lidský organismus, podílejí se na trávícím procesu nebo odstraňují škodlivé látky. Játra jsou největší žlázou v těle a mají i další funkce. Zkrátka a dobře jsou pro lidský život nezbytná. Bez jater člověk nepřežije.

Rakovinu jater, tak jako u jakékoliv nádorové onemocnění, můžeme rozdělit na nádory nezhoubné a zhoubné. Bohužel, zrovna u jater se nezhoubné nádory příliš nevyskytují. Z toho vyplývá, že většina nádorů jater patří mezi ty zhoubné.

Vznik rakoviny jater je spojován s cirhózou. Cirhózou trpí alkoholici nebo pravidelní uživatelé alkoholických nápojů ve větším množství. Dále se jedná o nemocné trpící chronickou žloutenkou B nebo C. Další skupinou jsou lidé trpící metabolickou poruchou jater nebo dědičnou hemochromatózou. Právě tyto osoby mají výrazně větší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou jater.

Diagnostika rakoviny jater

Vzhledem k tomu, že tímto druhem rakoviny trpí hlavně lidé s nemocnými játry, je vysoká pravděpodobnost, že se na nádor přijde během nějaké pravidelné kontroly. Nejčastěji se jedná o ultrazvukové vyšetření v kombinaci s laboratorními testy krve a moče. Dalšími vyšetřovacími metodami jsou rentgen jater, CT vyšetření a magnetická rezonance. Důležité místo zaujímá i kontrastní ultrasonografie. Pokud se diagnostikuje nádor nebo je podezření na rakovinu, může se provést biopsie jater. Odběr histologického vzorku tkáně umožní přesně určit zda a o jaký druh nádoru se jedná.

Léčba rakoviny jater

Pokud je rakovina odhalena včas, nastupuje chirurgické odstranění postižené části jater včetně nádoru. Alternativou je zničení nádoru vpichem přes kůži, kdy se za pomoci různých metod nádorové buňky zcela zničí nebo se uzavře hlavní céva nádoru.

Pokud se na nádor přijde později, je dalším řešením transplantace jater. Jestliže postižený nemůže podstoupit transplantaci, zbývá ozařování a chemoterapie. Tyto dvě metody však, dle konstatování lékařů, nemají zatím příliš uspokojivé výsledky u léčby rakoviny jater.

Doba přežití u rakoviny jater

Dobu přežití ovlivňuje hodně faktorů. Tím nejdůležitějším je objevení rakoviny v raném stádiu, včasný lékařský zákrok a také to, aby se nerozšířily metastáze. Právě rozšíření metastáz obvykle bývá u jakéhokoliv nádorového onemocnění fatální. U rakoviny jater se metastáze nejčastěji šíří do plic, mozku nebo slinivky břišní. Ovšem můžou se vyskytnout také jinde.

Pokud není rakovina jater léčena, je doba přežití v horizontu šesti až devíti měsíců. Jestliže jste měli štěstí a byli jste vyléčeni, přesto musíte doživotně chodit na pravidelné kontroly na onkologii.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>