Steatóza jater, laicky nazývané též jako jejich ztučnění, se ve vyspělé populaci vyskytuje poměrně často. Toto onemocnění v podstatě způsobuje ukládání tuků v jaterní tkáni. To postupně zhoršuje funkci jater a dokonce může přivodit nevratné poškození jater.

Příčiny vzniku steatózy jater

Hlavní příčiny ztučnění jater jsou dvě. První řadíme pod alkoholické nemoci jater, tedy se jedná o dlouhodobé nadměrné požívání alkoholických nápojů. Tím druhým důvodem je nadměrná konzumace tučných jídel s vysokým obsahem cholesterolu. Proto je zřejmé, že lidé s nadváhou inklinují k tomuto onemocnění více, než ostatní, alespoň z pohledu jídelníčku. Ztučnění jater může mít samozřejmě i další příčiny. Může se jednat o konzumaci jedovatých hub, jiných jedů nebo některé druhy léků, konkrétně například kortikoidů.

Příznaky steatózy jater

Pro mnoho čtenářů to bude jistě překvapivá informace, ale ztučnění jater se nemusí z počátku nijak projevovat. Pokud se v této fázi nemoci nějak projevuje, tak přicházejí bolesti břicha, nevolnost a játra jsou zvětšená. Tyto příznaky se projevují i v pokročilejší fázi, ke které se může přidat vznik žloutenky nebo jaterní selhání. To již bohužel patří do komplikací choroby, zrovna tak jako cirhóza jater nebo rakovina jater.

Diagnostika steatózy jater

Mezi elementární diagnostické metody patří ultrazvukové vyšetření jater. Důležité jsou i laboratorní jaterní testy a další rozbory krve a moče.

Léčba steatózy jater

V podstatě jedinou možností je eliminace faktorů, které ztučnění jater podporují. To znamená přejít na zdravou životosprávu s omezením tuků. U ztučnění jater také platí přísný zákaz alkoholu. Játra je možno podpořit podáváním speciálních léků ze skupiny hepatoprotektiv, které chrání tkáň jater před škodlivinami. V případě jídelníčku vám poradí váš lékař. Je možné, že vám bude doporučena přísná jaterní dieta nebo pouze úprava stravy. To záleží na stavu a závažnosti onemocnění vašich jater a dalších souvisejících zdravotních problémů a případných komplikací.

Částečně může pomáhat i bylinná léčba. Z bylinek je na jaterní problémy doporučován ostropestřec mariánský. Jeho účinky dokonce využívá i oficiální medicína, takže vám může lékař doporučit konkrétní farmaceutický produkt s výtažkem z této byliny. Alternativou je pravidelné popíjení čaje z ostropestřece. Někteří bylináři dále doporučují vlaštovičníkovou tinkturu. Protože je vlaštovičník zařazen mezi jedovaté rostliny, užívá se tinktura v homeopatickém ředění D3. Jaterní funkce podporuje také hořec žlutý nebo pelyněk pravý. Na trhu jsou i různé bylinné čajové jaterní směsi. V každém případě byste jakoukoliv bylinnou léčbu měli nejprve konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem!

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>