Jedná se o dědičné onemocnění poruchy metabolismu mědi. Obvykle je objeveno v dětském věku nebo během dospívání. Toto onemocnění je velmi závažné a ohrožuje postiženého na životě. Hlavním problémem je dlouhodobé hromadění mědi v tkáních organismu. Postiženy bývají nejčastěji játra, slezina a mozek.

Příznaky Wilsonovy choroby

Nejdříve jsou postižena játra chronickým zánětem jaterní tkáně. Souvisejícími projevy a problémy jsou žloutenka, cirhóza jater, selhávání jater a rakovina jater. Dále dochází k postižení mozku, které se projevuje různorodými neurologickými a psychickými obtížemi. Jedná se například o změny v chování, křeče těla, poruchy hybnosti a polykání, třes, problémy s řečí, snížení inteligence nebo maniodepresivní stavy.

Viditelným příznakem je vytvoření takzvaného Kayser – Fleischerova prstence kolem okraje oční rohovky.

Diagnostika Wilsonovy choroby

Vzhledem k tomu, že se nejedná o frekventované onemocnění, tak se na chorobu přijde za pomoci výše uvedených příznaků. Také laboratorní testy můžou napovědět, pokud vyšetří hladinu ceruloplazminu a měď v moči. Důležité je také zjistit, do jaké míry jsou poškozeny játra ukládáním mědi. Vedle ultrazvuku jater a laboratorních rozborů se obvykle provádí i biopsie jater. Během ní se odebere vzorek tkáně na rozbor. Podle výsledků je pak zřejmé, zda jsou játra schopny regenerace nebo nikoliv. Pokud jsou příliš poškozena, může být postižený zařazen na čekací listinu transplantace jater.

Léčba Wilsonovy choroby

Základní informací by mělo být, že pokud nemoc není odhalena včas nebo se nedodržují principy léčby, tak je Wilsonova nemoc smrtelná. Proto je nutné dodržovat veškerá doporučení lékařů! Léčba a její dodržování je v případě Wilsonovy choroby celoživotní.

Základem léčby je podávání penicilaminu, který dokáže navázat měď a tím podporovat vyloučení mědi z organismu. Případné další léky a prostředky doporučuje vždy lékař podle toho, v jaké je onemocnění fázi.

Důležitá je také správná životospráva a životní styl. Obvykle se sice doporučuje dietní strava, ale s nadbytkem bílkovin, které podporují vylučování mědi v moči. Logickou součástí diety je nezatěžování jater a vynechání potravin, které v sobě mají hodně mědi. Můžeme jmenovat například čokoládu, vnitřnosti nebo ořechy. Postižený by rozhodně neměl pít alkohol, jíst tučná, smažená nebo jinak játra zatěžující jídla.

Významnou roli, a to celoživotně, mají i různá rehabilitační cvičení. Je důležité se zaměřovat na několik okruhů. Tím prvním by měl být pohybový systém, včetně koordinace a protahování svalstva. Dále je vhodné procvičovat mozkové funkce, jako inteligenci, reakce a rétorické schopnosti nebo soustředění a činnost paměti.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>