Záněty jater můžou mít poměrně mnoho příčin. Nezávisle na tom je vždy nutné je důsledně léčit. Záněty jater jsou buď akutní nebo chronické. Akutní zánět, zejména neléčený nebo pokud se léčba zcela nepovede, může podle druhu onemocnění přejít v zánět chronický. Příznaky jaterního zánětu se u různých chorob někdy shodují, jindy se liší. Proto si představíme výběr z hlavních nemocí a jejich příznaky, které souvisí se zánětem jater.

Hemochromatóza

Jedná se o dědičnou chorobu, jejímž důsledkem je zvýšené ukládání železa v organismu. Projevuje se bronzovým zbarvením kůže, bolestmi břicha, artritidou, atrofií varlat, bronzovým diabetem nebo srdeční atrofií.

Wilsonova choroba

Hlavním problémem tohoto onemocnění je porucha metabolismu jater. Změny v chování, poruchy v řeči nebo koordinace pohybů patří mezi hlavní projevy. Wilsonova choroba se může rozvinout v jaterní cirhózu nebo rakovinu jater.

Cirhóza jater

Závažná choroba způsobující nekrózu tkáně jater. Toto chronické zánětlivé onemocnění jater se projevuje nechutenstvím, problémy se zažíváním, ztrátou chuti k jídlu nebo bolestí břicha v oblasti jater.

Infekční mononukleóza

Virové onemocnění, které je nejčastěji způsobené EB virem. Mezi hlavní příznaky patří horečky, únava, bolest v krku a bolest v pravém podžebří. Můžou být zvětšené lymfatické uzliny – zejména pod čelistí, pod pažemi, v tříslech a také krční uzliny. Zvětšení uzlin může být buď viditelné zrakem nebo hmatné.

Žloutenka – hepatitida typu A, B, C a E

Jak je zřejmé z nadpisu, tak žloutenek je hned několik typů. Přestože se některé z těchto typů šíří jiným způsobem, projevy a příznaky jsou podobné. Jedná se o teplotu, celkovou slabost a únavu organismu, bolesti kloubů a svalů. Obvyklá je tmavá moč a naopak světlá stolice. Časté bývá i zežloutnutí očního bělma a kůže postiženého. Zapomenout bychom neměli ani na bolesti a pocit tlaku nebo napětí v břiše. Objevit se může i zvracení. Protože se příznaky jednotlivých typů hepatitid můžou shodovat, je velmi důležitá diagnostika a určení, o jakou žloutenku se jedná. Například žloutenka typu C je většinou mnohem závažnější než žloutenka typu A. Ovšem to neznamená, že by se jakékoliv onemocnění žloutenkou mělo podcenit! Každá žloutenka totiž může mít pro lidské zdraví závažné následky!

Ztučnění jater

Steatóza jater je další související chorobou se zánětem jater. Hlavním problémem je ukládání tuku v tkáni jater. Ztučnění jater často z počátku nemá žádné příznaky nebo jsou projevy minimální. Může se projevovat nevolností, bolestmi břicha a zvětšením jater, na které se přijde buď pohmatem nebo ultrazvukovým vyšetřením.

Zánět jater můžou způsobit také různé léky, otravy chemikáliemi nebo houbami. Častou roli v zánětu jater hraje nadměrná konzumace alkoholu. Vyvolat ho dokáže ucpání jaterní tepny sraženinou nebo porucha odtoku žluče. Tu můžou způsobit některé z chorob žlučníku a dokonce také parazit jménem motolice jaterní.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>