Za žloutenkou typu B stojí virus z čeledi Hepadnaviridae. Žloutenka typu B se přenáší tělními tekutinami a krví. Může dokonce přejít k přenosu z matky na plod!

Z výše uvedeného vyplývají rizikové okruhy chování a činnosti.

Jedná se o:

• nechráněný pohlavní styk
  • injekční aplikace drog
  • krevní transfuze
  • tetování
  • společné používání osobních hygienických potřeb (např. zubní kartáček)
  • nesterilní jehla u lékaře (hrozí zejména v rozvojových zemích)

Příznaky, projevy žloutenky typu B

Většina onemocnění žloutenkou má podobné příznaky. Začátek nemoci se často podobá chřipce. U některých postižených se dokonce příznaky vůbec neprojeví.

Příznaky:

• nechutenství
  • nevolnost
  • celková únava
  • bolest svalů a kloubů
  • světlá stolice
  • tmavá moč
  • svědění kůže

Diagnostika žloutenky typu B

U všech žloutenek, tedy i u žloutenky typu B, je nutné udělat laboratorní rozbory krve a moči. Důraz se klade na testy jater. Součástí vyšetření může být ultrazvuk jater.

Léčba žloutenky typu B

Po nákaze virem způsobujícím žloutenku typu B je inkubační doba jeden až šest měsíců. To znamená, že v tomto časovém úseku se nemoc obvykle projeví. Současně je ale nutné vědět, že přestože nemoc ještě nepropukla, tak ji nakažený může dál šířit.

Léčba hepatitity B se soustředí zejména na klid pacienta na lůžku a vytvoření podmínek pro imunitní systém, aby se s chorobou vypořádal. Podávat se můžou léky podporující a chránící jaterní činnost a játra samotná. Můžou být aplikovány léky na podporu imunitního systému a antivirotika. Samozřejmou součástí léčby by měly být dietní opatření. Podle doporučení vašeho ošetřujícího lékaře se může jednat buď o přísnou jaterní dietu nebo pouze o úpravu jídelníčku tak, aby co nejméně zatěžoval jaterní funkce.

Může se stát, že hepatitida typu B přejde do chronického stadia. To je pro postiženého špatná zpráva, neboť chronická forma může způsobit vznik cirhózy jater nebo rakoviny jater. Tato informace by se neměla brát na lehkou váhu, neboť za rakovinou jater stojí z osmdesáti procent žloutenka typu B a žloutenka typu C. Léčba chronické hepatitidy B je běh na dlouhou trať. Bohužel, výsledek je nejistý a každého pacienta se nepodaří vyléčit.

Pokud můžeme vůbec hovořit o nějakých plusech prodělané hepatitity typu B, tak je to doživotní imunita na tuto chorobu po vyléčení.

Vůbec nejlepší prevenci proti hepatitidě B je očkování. Vhodná je aplikace kombinované vakcíny proti žloutence typu B a současně žloutence typu A. Na možnosti očkování se informujte u vašeho ošetřujícího lékaře.