Přesný původ hepatitity C byl objeven až v roce 1989. Virus této choroby patří do čeledi Flaviviridae. Objev učinil tým lékaře Michaela Houghtona. Pro čtenáře je určitě překvapivé, že k objevu došlo teprve nedávno. Ovšem první podezření o výskytu jiné žloutenky, než jsou typy A a B, došlo již v sedmdesátých letech minulého století. Právě tehdy se začaly šířit virové záněty jater, které nesplňovaly zjištěné souvislosti s dosud známými hepatitidami.

Žloutenka typu C se během několika posledních desetiletí velmi rozšířila po celém světě. Odhaduje se, že jí trpí tři procenta populace. Ani Česká republika nebyla tohoto nárůstu choroby ušetřena. Odhaduje se, že každý pětistý obyvatel naší země trpí žloutenkou typu C.

Přenos žloutenky typu C

Žloutenka typu C se přenáší nejenom krví, ale také tělními tekutinami. Proto je její rozvoj v dnešní době tak velký. Rizikové jsou krevní transfuze nebo injekční užívání drog. Také v rozvojových zemích byste se mohli nakazit v případě, že nebudou použity jednorázové nebo dostatečně sterilní jehly při nějakém lékařském zákroku či ošetření. Dalším důvodem jejího rychlého šíření je sexuální revoluce, kdy lidé stále vyhledávají sexuální zážitky a rychle mění partnery. Při pohlavním styku nepoužívají ochranu a tak se dostávají do rizikové skupiny ohrožené nákazou hepatitidou skupiny C. Již tedy dávno neplatí, zrovna tak jako u HIV, že žloutenka typu C je nemocí homosexuálů. Ohroženi jsou všichni lidé.

Příznaky, projevy žloutenky typu C

Projevy jsou podobné jako u žloutenky typu A nebo žloutenky typu B.

Jedná se tedy o:

Diagnostika žloutenky typu C

Při podezření na žloutenku typu C se provedou laboratorní vyšetření krve a moči s důrazem na obraz související s játry. Součástí by mělo být i vyšetření jater ultrazvukem, aby se zjistilo, zda nejsou již poškozena.

Léčba žloutenky typu C

Žloutenka propuká v horizontu patnácti dní až pěti měsíců od nákazy. Při léčbě je důležitý klid, odpočinek a dietní opatření předcházející jakékoliv zátěži jater. Postižený by měl užívat látky podporující a chránící jaterní činnost a podává se též interferon. Léčba žloutenky typu C může trvat až jeden rok. To ovšem pouze v případě, že tento druh žloutenky nepřejde v chronickou formu. Bohužel se to stává u poměrně velkého počtu postižených. Pokud nemoc přejde v chronickou formu, postupně hrozí vznik cirhózy jater nebo rakoviny jater. V některých případech je nutná transplantace jater. Na žloutenku typu C doposud neexistuje žádné očkování. Navíc i v případě, že byl postižený vyléčen, tak se může tímto typem hepatitidy nakazit a onemocnět znovu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>