Žluté oční bělmo je vždy příznakem nějakého zdravotního problému. Jeho přirozená barva je totiž bílá. Proto pokud tento problém zjistíte a do druhého dne nezmizí, měli byste navštívit lékaře.

Zežloutnutí bělma je nejčastěji způsobeno problémy s játry. Laik si občas může žluté bělmo splést se žlutým hnisem, jehož kousky se v oku vyskytují během zánětu očí. To ovšem zkušený lékař dokáže rychle rozlišit pohledem. Ve většině případů se ovšem ani laik nesplete a jedná se skutečně o nějaký problém s játry. Jaterní obtíže můžou být způsobeny širokým spektrem chorob.

Pokud se vyskytnou žluté skvrny a nikoliv zežloutnutí celého bělma, je to signál buď delšího působení slunečních paprsků, na které oči reagují, nebo je to varování před možnou poruchu metabolismu cholesterolu.

Žluté zbarvení bělma odhalíte a uvidíte zejména pod víčky. Důvodem je prostý fakt, že bilirubin se na světle rozpadá a proto na první vpohled viditelné části bělma nemusí být tolik žluté. Vždy záleží na množství bilirubinu v krvi.

Nejčastější problémy způsobující žluté bělmo

 • žloutenka všech typů
 • obstrukce žlučových cest
 • infekční mononukleóza
 • Gilbertův syndrom
 • poruchy krevního oběhu v játrech
 • žlutá zimnice
 • nádory jater a žlučových cest
 • zánět žlučových cest a žlučníku
 • novorozenecká žloutenka
 • zvýšený rozpad červených krvinek
 • a jiné

Žluté bělmo může být doprovázeno zežloutnutím kůže, ztmavnutím moči a také světlou stolicí. To vše způsobují zvýšené hodnoty bilirubinu, které potvrdí laboratorní rozbory.

Základní popis žloutenky

Žloutenka, nebo též hepatitida má několik typů. Ačkoliv každý typ je závažný, zejména tehdy, pokud se ho nepodaří zcela vyléčit nebo se vůbec neléčí, tak za nejzávažnější se pravděpodobně považuje hepatitida C. Právě hepatitida typu C se šíří krví a tělními tekutinami, tedy například pohlavním stykem. Stejným způsobem se šíří hepatitida typu B. Naopak hepatitida typu A se přenáší kontaminovanou vodou, potravinami a špinavýma rukama. Proto se jí přezdívá „nemoc špinavých rukou“. Totožnou cestou se šíří infekce hepatitity typu E. Všechny druhy žloutenek mají několik společných příznaků. Jedná se o bolesti kloubů a svalů, horečku, celkovou únavu, nechutenství, bolesti a tlaky břicha. Často se objevuje žluté bělma, světlá stolice, tmavá moč a zežloutnutí kůže.

Žluté bělmo a lékař

Lékař vás nejprve prohlédne a podle příznaků vás pošle na laboratorní vyšetření krve a moči. Podle závažnosti výsledků a také projevů vašich obtíží vás může odeslat na další vyšetření. Jedná se zejména o ultrazvuk jater. Může následovat CT vyšetření nebo dokonce biopsie jater. V některých případech může být postižený hospitalizován v nemocnici.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>