Odborný lékařský název pro zvětšená játra je hepatomegálie. O zvětšení jater nemusí postižený vůbec vědět. V jiných případech se ukazuje bolest jater a další různorodé problémy spojené nejčastěji se zažíváním a únavou. Bolest jater je obvykle spíše tupého charakteru a projevuje se v pravém podžebří. Bolest jater nemusí souviset se zvětšením jater, ale přesto většinou signalizuje nějaké jaterní onemocnění.

Diagnostika zvětšení a bolesti jater

Základní vyšetření je pohmatem a poklepem. To může, ale také nemusí zjistit nějakou anomálii nebo zvětšení. Proto následuje ultrazvukové vyšetření jater a v některých případech i CT vyšetření. Samozřejmostí by měly být laboratorní testy krve a moči. Případné další vyšetření záleží na výsledcích výše uvedených diagnostických metod. Jmenovat můžeme ERCP, magnetickou rezonanci nebo biopsii jater.

Některé nemoci související se zvětšením a bolestí jater

Jaterní cirhóza

Způsobuje nekrózu tkáně jater. Vedle bolesti jater patří mezi související projevy nechutenství a zažívací obtíže. Cirhóza jater může vyžadovat transplantaci jater a v některých případech končí smrtí postiženého.

Ztučnění jater

Nemoc odborně nazývaná steatóza jater způsobuje ukládání tuku v játrech. Ztučnění může přivodit zvětšení jater, jakož i jaterní bolesti. Mezi dalšími příznaky najdeme nechutenství a zažívací obtíže.

Rakovina jater

Také nádorové onemocnění jater může způsobit jejich bolesti nebo zvětšení. Zejména metastáze na játrech může lékař často nahmatat jako tuhé uzly. Metastáze se do jater umí šířit z dalších míst organismu, kde se nachází primární nádor. Velmi často se šíří metastáze do jater z ostatních částí zažívacího ústrojí.

Infekční mononukleóza

Toto onemocnění způsobuje infekce EB virem. Při infekci se můžou objevit zvětšená játra a bolesti v pravém podžebří. Dále horečka, bolesti v krku a zvětšené lymfatické uzliny. Infekční mononukleózu v některých případech provází i zvětšení sleziny s rizikem jejího prasknutí.

Infekční hepatitidy

Jedná se o celý soubor onemocnění, nazývaný též jako žloutenka. Jedná se o druhy A, B, C, D a E. Hepatitida A a hepatitida E se šíří špatnou hygienou. Žloutenka typu B a žloutenka typu C se roznáší infikovanou krví a tělními tekutinami. Ještě existuje žloutenky typu D, ale ta se projevuje vzácně pouze u postižených hepatitidou typu B. Mezi časté projevy žloutenek patří trávící obtíže, horečka, únava, nechutenství a také bolesti nebo zvětšení jater.

Paraziti

Paraziti napadající játra patří mezi další faktory, které můžou způsobit zvětšení jater nebo bolest jater. Jmenovat můžeme například motolici jaterní.

Salmonelóza

Postižený trpí nechutenstvím, únavou, horečkami a zažívacími obtížemi. Můžou se zvětšit játra a také slezina.

Výčet tím samozřejmě nekončí. Příčinu zvětšení jater a jejich bolestí dokážou způsobit další nemoci, jako leischmaniáza, infekce bakterií Campylobaker nebo Hodgkinova choroba.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>