Laboratorní vyšetření jater patří k základním vyšetřením. Jeho cílem je odhalit onemocnění nebo poškození jater, které mají v lidském těle zásadní funkci. Vyšetření proběhne odběrem krve a následným odesláním odebraného krevního vzorku do laboratoře, kde se testy provedou. Výsledky rozboru laboratoř odešle vašemu ošetřujícímu lékaři a ten je vyhodnotí. V návaznosti na výsledky můžete být odesláni k dalším vyšetřením nebo jinému specialistovi.

Co sledují jaterní testy

Vyšetření se zaměřuje zejména na jaterní enzymy. Jedná se o enzymy AST (aspartátaminotransferáza), ALT (alaninaminotransferáza), GMT neboli GGT (gamaglutamyltransferáza) a ALP (alkalická fosfatáza).

Během laboratorního rozboru se sleduje výskyt těchto enzymů v krvi a jejich hodnoty. Játra totiž tyto enzymy do krve uvolňují a díky tomu lze zjistit, zda je činnost jater v pořádku. Pokud se zjistí zvýšené hodnoty enzymů v krvi, jedná se o nějaký druh poškození jaterní tkáně nebo odtoku žluči z jater. Podle toho, jak moc jsou normální hodnoty enzymů v krvi překročeny, takové lze předpokládat poškození jater.

Přibližné standardní hodnoty enzymů

  • AST: 0,05-0,75 μkat/l
  • ALT: 0,1-0,78 μkat/l
  • GMT neboli GGT: 0,05-0,72 μkat/l
  • ALP: 0,05-2,2 μkat/l

Enzymy

GMT

Tento enzym obvykle napovídá, že je zhoršený odtok žluči. Často se jedná o problémy s alkoholem, ale samozřejmě tomu tak není vždy.

ALP

Také enzym ALP má informační hodnotu sníženého odtoku žluči. V některých případech ovšem upozorňuje i na kostní problémy, protože ALP se vyskytuje také v kostech.

ALT a AST

Oba enzymy informují o poškození tkáně jater. Pokud je při laboratorním rozboru vyšší hodnota ALT, tak se pravděpodobně jedná o menší rozsah poškození jater. V případě vyšších hodnot AST to vypovídá o těžším poškození jater.

Je také důležité si uvědomit, že pokud dojde k poškození jater, tak bývají zvýšené hodnoty u všech enzymů. Také proto osamocená zvýšená hodnota enzymu ALP může upozornit na problém v kostech. 

Vyšetření jaterních enzymů obvykle lékař doplní vyšetřením hladiny bilirubinu v krvi. Jestliže laboratoř zjistí zvýšené hodnoty bilirubinu v krvi, tak se může jednat o poškození jater nebo odtoku žluči. U zvýšené hladiny bilirubinu se nejčastěji jedná o žloutenku. Standardní hladina bilirubinu je pod 20 μmol/l. Při hodnotách od 20 do 30 μmol/l začínají tkáně žloutnout a od 30 μmol/l a více již mluvíme o žloutence.

Pokud lékař zjistí zvýšené jaterní hodnoty nebo bilirubin v krvi, pravděpodobně vás neminou další vyšetření. Tím zcela prvním obvykle bývá ultrazvuk břicha se zaměřením na játra. Následovat může i CT vyšetření nebo dokonce biopsie jater.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>