Bilirubin je poměrně známý lékařský výraz, ovšem málokdo ví, co bilirubin opravdu je a k čemu slouží. Bilirubin je odpadní látka, která vzniká při filtrování krve ze zaniklých červených krvinek. Během rozpadu hemoglobulinu vzniká nekonjugovaný bilirubin. Ten se krví dostává do lidských jater. Zde na něj působí kyselina glukuronová a z nekonjugovaného bilirubinu se stává konjugovaný bilirubin.

Pokud se při laboratorních vyšetřeních ukáže zvýšená hladina nekonjugovaného bilirubinu, je to obvykle znak toho, že jsou játra z nějakého důvodu přetížena. Může se jednat o závažné onemocnění, nebo Gilbertův syndrom, ale také o krátkodobý ukazatel, který se postupně stabilizuje.

Kdy se sleduje zvýšený bilirubin v krvi

Jak již bylo řečeno, příčin zvýšeného bilirubinu může být mnoho. Nejprve si proto ukážeme důvody, které vedou lékaře k zaškrtnutí testu hladiny bilirubinu pro laboratorní krevní testy.

Nejčastěji se může jednat o různé bolesti břicha, nevolnost a zvracení. Také žluté bělma a kůže jsou jasným indikátorem k testům bilirubinu. Bilirubin je potřeba sledovat u alkoholiků, uživatelů drog a při užívání léků, které mají nepříznivý vliv na játra. Ani rychlý váhový úbytek se nesmí podcenit a měl by se mimo jiné zkontrolovat i bilirubin.

Standardně se hladina bilirubinu sleduje u novorozenců, kteří relativně často trpí novorozeneckou žloutenkou. Pokud by byla u novorozenců hladina významně a delší dobu zvýšená, mohlo by dojít k poškození mozkové kůry.

Možné choroby při zvýšeném bilirubinu

Zajímavost o bilirubinu

Vědci zveřejnili zajímavou informaci, která dodává bilirubinu větší význam a popírá dosavadní informace o tom, že snížené hladině bilirubinu není třeba dávat velký význam. Výzkumy potvrzují, že bilirubin je významný antioxidant, který si lidské tělo vyrábí samo. Prokázalo se, že pokud byla mírně zvýšená hladina bilirubinu, tak se snížilo riziko rakoviny plic. A to jak u žen, tak u mužů.

Bilirubin v moči

Dalším ukazatelem zdravotních obtíží je výskyt bilirubinu v moči. Pokud je v lidském organismu vše v pořádku, tak se bilirubin v moči vůbec nevyskytuje. Na jeho výskyt se může přijít i při obyčejném vyšetření moči za pomoci diagnostického proužku.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>